RV0805FR-071M62L
Mfr.Part #
RV0805FR-071M62L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.62M OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer :
YAGEO
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Series :
RV
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Published :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistance :
1.62MOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
33 Weeks
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Feature :
High Voltage, Moisture Resistant
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Power Rating :
125mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
400V
Composition :
Thick Film
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
RV0805FR-071M62L
YAGEO RV0805FR-071M62L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RV Series, Thick Film, 1.62MOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C