RV0603FR-07160KL
Mfr.Part #
RV0603FR-07160KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 160K OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Resistance :
160kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
100mW
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Published :
Height :
558.8μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RV
Factory Lead Time :
33 Weeks
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Feature :
High Voltage, Moisture Resistant
Tolerance :
±1%
Composition :
Thick Film
Datasheets
RV0603FR-07160KL
YAGEO RV0603FR-07160KL
RV Series, Thick Film, 160kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C