RV0603FR-0712KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RV0603FR-0712KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 12K OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±1%
Resistance :
12kOhm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
100mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
RV
Composition :
Thick Film
Factory Lead Time :
33 Weeks
Height :
558.8μm
Feature :
High Voltage, Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Datasheets
RV0603FR-0712KL
YAGEO RV0603FR-0712KL
RV Series, Thick Film, 12kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C