RTS718ND23S0332
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RTS718ND23S0332
Manufacturer
Amphenol Sine Systems
Description
CONN RCPT FMALE 23P GOLD SOLDER
Stock
41
In Stock :
41
Manufacturer :
Amphenol Sine Systems
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Product Category :
Standard Circular Connector
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Style :
Jam Nut
Shell Finish :
ECCN (US) :
EAR99
Primary Material :
Plastic
Brand :
Shell Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Body Orientation :
Straight
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Housing Gender :
FEMALE
Product Depth (mm) :
41.3
HTS :
IP Rating :
IP67/IP69K
RoHS :
Details
Height :
24.5 mm
Termination Post Length :
5 mm
Contact Plating :
Gold
Features :
Board Lock
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Ports :
1
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Gender :
RCP
Shell Size - Insert :
18-23
Applications :
Automation, Industrial, Instrumentation, Marine, Telecom, Transportation
Termination :
Solder
Maximum Voltage Rating :
250VAC|250VDC
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
Amphenol
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Flammability Rating :
UL 94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating :
Backshell Material, Plating :
Shielding :
Unshielded
Product Length (mm) :
41.3
Termination Style :
PC Pin
Package :
Bulk
Number of Positions :
23 Position
Mating Cycles :
500 Cycles
Number of Contacts :
23
Series :
Aquarius
Housing Material :
Thermoplastic (TP)
Mounting :
Jam Nut
Product Type :
Standard Circular Connector
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mating Style :
Bayonet
Subcategory :
Circular Connectors
Number of Terminals :
23
Current Rating (Amps) :
13A
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Angle :
Straight
Base Product Number :
RTS718
Shell Size :
18
Maximum Current Rating (A) :
13
Minimum Operating Temperature (°C) :
-40
Voltage Rating :
500 VAC, VDC
Product Height (mm) :
24.5
Product Status :
Active
Type :
Circular
Automotive :
No
Termination Method :
Solder
Color :
Black
Insulation Resistance (MOhm) :
5000
Orientation :
N (Normal)
Product :
Receptacles
Accessory Type :
Mating Cycle (Cycles) :
500
Cable Opening :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Packaging :
Box
Diameter :
28.6 mm
Current Rating :
13 A
Contact Gender :
SKT
Mounting Style :
PCB
Wire Gauge :
26 AWG to 14 AWG
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
RTS718ND23S0332
Amphenol Sine Systems RTS718ND23S0332
Receptacle, Female Sockets Thermoplastic Panel Mount, Through Hole 23 Position Positions Solder Gold - Box N (Normal) Bayonet Lock