RTS6BS14N19PHEC03
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RTS6BS14N19PHEC03
Manufacturer
Amphenol Sine Systems
Description
CONN PLG HSG MALE 19POS INLINE
Stock
130
In Stock :
130
Manufacturer :
Amphenol Sine Systems
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
19
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Size :
20
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Includes :
6 pcs - 1 Connector, 1 Backshell, 1 O-Ring, 1 Ring, 1 Seal, 1 Washer
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Crimp
Series :
ecomate® Aquarius™
Type :
For Male Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
14-19
Fastening Type :
Bayonet Lock
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Black
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Shape :
Circular
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Ingress Protection :
IP67/69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shielding :
Unshielded
Shell Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Plug Housing
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
RTS6BS14N19PHEC03
Amphenol Sine Systems RTS6BS14N19PHEC03
Plug Housing Thermoplastic Free Hanging (In-Line) 19 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included ecomate® Aquarius™
RTS6BS14N19PHEC03 Overview
RTS6BS14N19PHEC03 Features
ecomate® Aquarius™ series
RTS6BS14N19PHEC03 Applications
There are a lot of Amphenol Sine Systems Corp
RTS6BS14N19PHEC03 Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT