RTS1BS16N26SHEC03
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RTS1BS16N26SHEC03
Manufacturer
Amphenol Sine Systems
Description
RECEPTACLE, INLINE, 26 POSITION,
Stock
50
In Stock :
50
Manufacturer :
Amphenol Sine Systems
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size :
16
Number of Positions :
26
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Plating :
Amphenol
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Product :
Connectors
Shielding :
Unshielded
Base Product Number :
RTS1BS16
Mating Cycles :
500 Cycle
Housing Material :
Thermoplastic
Subcategory :
Circular Connectors
Series :
ecomate? Aquarius?
IP Rating :
IP67, IP69K
Brand :
Housing Color :
Black
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Size :
20
Ingress Protection :
IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Mounting Angle :
Straight
Contact Type :
Crimp
Contact Gender :
Pin (Male)
Length :
41.5 mm
Product Status :
Active
Current Rating :
13 A, 23 A
Package :
Bag
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Style :
CABLE
Shell Size, MIL :
Contact Shape :
Circular
Flammability Rating :
UL94 V-0
Type :
For Female Sockets
RoHS :
Details
Mating Style :
Bayonet
Features :
Mounting Feature :
Diameter :
30 mm
Contact Material :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Includes :
4 pcs - 1 Connector, 1 Gasket, 1 O-Ring, 1 Seal
Product Category :
Standard Circular Connector
Housing Gender :
FEMALE
Wire Gauge :
30 AWG to 20 AWG
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Shell Material :
Shell Style :
Receptacle
Accessory Type :
Voltage Rating :
500 V
Product Type :
Standard Circular Connector
Shell Size - Insert :
16-26
Datasheets
RTS1BS16N26SHEC03
Amphenol Sine Systems RTS1BS16N26SHEC03
Receptacle Housing Thermoplastic Free Hanging (In-Line) 26 Positions - N (Normal) Bayonet Lock
RTS1BS16N26SHEC03 Overview
RTS1BS16N26SHEC03 Features
ecomate? Aquarius? series
RTS1BS16N26SHEC03 Applications
There are a lot of Amphenol Sine Systems Corp
RTS1BS16N26SHEC03 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT