RTS1BS16N26S03
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RTS1BS16N26S03
Manufacturer
Amphenol Sine Systems
Description
CONN RCPT HSG FMALE 26POS INLINE
Stock
96
In Stock :
96
Manufacturer :
Amphenol Sine Systems
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Black
Feature :
Backshell
Insert Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Size - Insert :
16-26
Ingress Protection :
IP67/69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Includes :
6 pcs - 1 Connector, 1 Backshell, 1 Clamp Ring, 1 Nut, 1 O-Ring, 1 Seal
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Series :
ecomate® Aquarius™
Number of Positions :
26
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Shell Material :
Thermoplastic
Shielding :
Unshielded
Orientation :
N (Normal)
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Datasheets
RTS1BS16N26S03
Amphenol Sine Systems RTS1BS16N26S03
Receptacle Housing Thermoplastic Free Hanging (In-Line) 26 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included ecomate® Aquarius™
RTS1BS16N26S03 Overview
RTS1BS16N26S03 Features
ecomate® Aquarius™ series
RTS1BS16N26S03 Applications
There are a lot of Amphenol Sine Systems Corp
RTS1BS16N26S03 Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT