RTS1BS16N26PHEC03
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RTS1BS16N26PHEC03
Manufacturer
Amphenol Sine Systems
Description
RECEPTACLE, INLINE, 26 POSITION,
Stock
50
In Stock :
50
Manufacturer :
Amphenol Sine Systems
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Thermoplastic
Contact Size :
20
Flammability Rating :
UL94 V-0
Accessory Type :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Orientation :
N (Normal)
Shell Style :
Receptacle
Contact Shape :
Circular
Product Status :
Active
Package :
Bag
RoHS :
Details
Diameter :
30 mm
Type :
For Male Pins
Shell Size - Insert :
16-26
Amphenol
Contact Type :
Crimp
Contact Plating :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Receptacle Housing
Product Type :
Standard Circular Connector
Base Product Number :
RTS1BS16
Insert Material :
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Gender :
Pin (Male)
Product :
Connectors
Features :
Number of Positions :
26
Product Category :
Standard Circular Connector
Contact Material :
Shell Finish :
Wire Gauge :
30 AWG to 20 AWG
Current Rating :
13 A, 23 A
IP Rating :
IP67, IP69K
Length :
41.5 mm
Brand :
Series :
ecomate? Aquarius?
Voltage Rating :
500 V
Housing Gender :
FEMALE
Mating Cycles :
500 Cycle
Mating Style :
Bayonet
Ingress Protection :
IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Size :
16
Mounting Style :
CABLE
Shell Size, MIL :
Shielding :
Unshielded
Includes :
4 pcs - 1 Connector, 1 Gasket, 1 O-Ring, 1 Seal
Mounting Angle :
Straight
Mounting Feature :
Housing Color :
Black
Subcategory :
Circular Connectors
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
RTS1BS16N26PHEC03
Amphenol Sine Systems RTS1BS16N26PHEC03
Receptacle Housing Thermoplastic Free Hanging (In-Line) 26 Positions - N (Normal) Bayonet Lock
RTS1BS16N26PHEC03 Overview
RTS1BS16N26PHEC03 Features
ecomate? Aquarius? series
RTS1BS16N26PHEC03 Applications
There are a lot of Amphenol Sine Systems Corp
RTS1BS16N26PHEC03 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT