RTEN-5200
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RTEN-5200
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
Description
LINE FILTER 500VDC/VAC 200A CHAS
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Product Category :
Power Line Filter Modules
Termination Style :
Terminal Block
Current :
200A
Weight :
9.200214kg
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Current Rating :
200A
Published :
Approval Agency :
EN
Max Operating Temperature :
85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Terminal Block
Filter Type :
Three Phase (Delta)
Max Voltage Rating (AC) :
500V
Frequency :
60Hz
Series :
RTEN
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Chassis Mount
Min Operating Temperature :
-25°C
Configuration :
Single Stage
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Current Rating :
200A
Mounting Type :
Chassis Mount
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated AC :
500V
Voltage - Rated DC :
500V
Datasheets
RTEN-5200
TDK-Lambda, Inc. RTEN-5200
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CRD 12AWG IEC320-C19 - CBL 6.56'
    CORD 14AWG 5-15P - 320-C15 6.56'
    CORD NEMA1-15P - IEC320-C7 5.90'
    CRD NEMA5-15P - IEC320-C13 5.90'
Catalog related products
  • SCHURTER
    LINE FILTER 125/250VAC 6.5A TH
  • XP Power
    EMC FILTER, CHASSIS MOUNT, ITE,
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 115/250VAC 3A CHAS
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 75VAC 7A SMD
  • Schaffner EMC, Inc.
    LINE FILTER 250VAC 3A TH