RTD-75-L-03
Mfr.Part #
RTD-75-L-03
Description
RTD-75-L-03
Body Material :
Brass, Copper
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
150°C
Frequency :
2.8GHz
Published :
Contact Material :
Brass
Additional Feature :
APPLICABLE CABLES: RG 6; RG 11; RG 12; RG 59; RG 144; RG 216
Factory Lead Time :
18 Weeks
Length :
25.4mm
Impedance :
75Ohm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Datasheets
RTD-75-L-03
TNC 75Ohm Bulk PTFE
RTD-75-L-03 Overview
Packaging is TNC.An orange Bulk case is used to package the product.Other features include APPLICABLE CABLES: RG 6; RG 11; RG 12; RG 59; RG 144; RG 216, to name just a few.If the temperature is below 150°C, it's best to use it.-55°C is the minimum temperature for this device.There is a mounting hole at Through Hole.A good performance can be achieved at a frequency of 2.8GHz, as long as it is operated at a low power consumption.