RTD-50-S-02
Mfr.Part #
RTD-50-S-02
Description
RTD-50-S-02
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Additional Feature :
APPLICABLE CABLES: RG 174; RG 178; RG 188; RG 196; RG 316
Length :
25.4mm
Body Material :
Brass, Copper
DIN Conformance :
Frequency :
2.8Hz
Lead Free :
Not Applicable
Packaging :
Box
Factory Lead Time :
42 Weeks
Solder
Contact Material :
Min Operating Temperature :
-55°C
Impedance :
50Ohm
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
RTD-50-S-02
TNC 50Ohm Box PTFE
RTD-50-S-02 Overview
Packaging is TNC.An orange Box case is used to package the product.Other features include APPLICABLE CABLES: RG 174; RG 178; RG 188; RG 196; RG 316, to name just a few.If the temperature is below 150°C, it's best to use it.-55°C is the minimum temperature for this device.There is a mounting hole at Through Hole.A good performance can be achieved at a frequency of 2.8Hz, as long as it is operated at a low power consumption.