RTD-50-M-03
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RTD-50-M-03
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Description
RTD-50-M-03
Manufacturer :
Product Category :
Coaxial Connector (RF) Assemblies
Body/Shell Style :
JACK
Impedance :
50Ohm
Radiation Hardening :
No
IEC Conformance :
No
Max Operating Temperature :
150°C
Body Plating :
Nickel
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
42 Weeks
Length :
25.4mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
Connector Type :
TNC
Additional Feature :
APPLICABLE CABLES: RG 58; RG 141; RG 142; RG 303; RG 400
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
Frequency :
2.8GHz
Min Operating Temperature :
-55°C
Orientation :
Straight
Insulation Material :
Polytetrafluoroethylene
Filter Feature :
Mating Information :
JESD-609 Code :
e4
Coupling Type :
Threaded
Resistance :
50Ohm
Body Material :
Brass
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Contact Plating :
Gold
Dielectric Material :
PTFE
Insulation Resistance :
5GOhm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
ELV :
Non-Compliant
Gender :
FEMALE
DIN Conformance :
Termination :
Solder
Voltage - Rated :
500V
Polarity :
Standard
Datasheets
RTD-50-M-03
TNC 50Ohm Bulk PTFE
RTD-50-M-03 Overview
The device resistance should be kept within the range of 50Ohm.It comes in TNC packaging.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.Moreover, there are a number of other features, including APPLICABLE CABLES: RG 58; RG 141; RG 142; RG 303; RG 400, to name just a few.You should use it when it's below 150°C.A minimum temperature of -55°C is required for the operation of this device.Through Hole is used to mount the part.In the case of 2.8GHz frequency operation, it can perform efficiently.