RT9284A-20GJ6E
Mfr.Part #
RT9284A-20GJ6E
Package / Case
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Description
IC LED DRVR RGLTR PWM TSOT23-6
Stock
246
In Stock :
246
Product Category :
LED Drivers
Max Output Current :
100mA
Mounting Type :
Surface Mount
Min Input Voltage :
2.7V
Internal Switch(s) :
yes
Published :
2011
Type :
DC DC Regulator
Supplier Device Package :
TSOT-23-6
Lead Free :
Lead Free
REACH SVHC :
Unknown
Factory Lead Time :
16 Weeks
Package / Case :
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Applications :
Backlight, Camera Flash
Mount :
Surface Mount
Max Input Voltage :
5.5V
Output Current per Channel :
100mA
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Supply Voltage :
5.5V
Voltage - Output :
20V
Dimming :
PWM
Frequency :
1.2MHz
Voltage - Supply (Min) :
2.7V
Voltage - Supply (Max) :
5.5V
Current - Output / Channel :
100mA
Number of Outputs :
1
Switching Frequency :
1.2MHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
23
Max Operating Temperature :
85°C
Output Current :
100mA