RT0805WRE0784R5L
Mfr.Part #
RT0805WRE0784R5L
Description
RES SMD 84.5 OHM 0.05% 1/8W 0805
Voltage - Rated :
150V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Max Power Dissipation :
125mW
Tolerance :
±0.05%
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistance :
84.5Ohm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
125mW
Datasheets
RT0805WRE0784R5L
YAGEO RT0805WRE0784R5L
RT Series, Thin Film, 84.5Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.05%, -55°C~155°C