RT0805WRE0754R9L
Mfr.Part #
RT0805WRE0754R9L
Description
RES SMD 54.9 OHM 0.05% 1/8W 0805
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Voltage - Rated :
150V
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Tolerance :
±0.05%
Power Rating :
125mW
Moisture Resistant
Published :
Max Power Dissipation :
125mW
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Resistance :
54.9Ohm
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RT0805WRE0754R9L
YAGEO RT0805WRE0754R9L
RT Series, Thin Film, 54.9Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.05%, -55°C~155°C