RT0805WRE072K74L
Mfr.Part #
RT0805WRE072K74L
Description
RES SMD 2.74KOHM 0.05% 1/8W 0805
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Power Dissipation :
125mW
Voltage - Rated :
150V
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Tolerance :
±0.05%
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Power Rating :
125mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
2.74kOhm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
RT0805WRE072K74L
YAGEO RT0805WRE072K74L
RT Series, Thin Film, 2.74kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.05%, -55°C~155°C