RT0805WRE0716R5L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0805WRE0716R5L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 16.5 OHM 0.05% 1/8W 0805
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
125mW
Resistance :
16.5Ohm
Composition :
Thin Film
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Voltage - Rated :
150V
Feature :
Moisture Resistant
Tolerance :
±0.05%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Height :
600μm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Factory Lead Time :
17 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Series :
RT
Max Power Dissipation :
125mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RT0805WRE0716R5L
YAGEO RT0805WRE0716R5L
RT Series, Thin Film, 16.5Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.05%, -55°C~155°C