RT0805WRD072K61L
Mfr.Part #
RT0805WRD072K61L
Description
RES SMD 2.61KOHM 0.05% 1/8W 0805
RT
Working Voltage :
150V
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
1 (Unlimited)
Additional Feature :
High Precision
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
20 Weeks
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
2.61kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.05%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
RT0805WRD072K61L
YAGEO RT0805WRD072K61L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 2.61kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.05%, -55°C~155°C