RT0805WRC071K8L
Mfr.Part #
RT0805WRC071K8L
Description
RES SMD 1.8K OHM 0.05% 1/8W 0805
yes
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
1.8kOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
Moisture Resistant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
yes
Power Rating :
125mW
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Tolerance :
±0.05%
Factory Lead Time :
17 Weeks
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Voltage - Rated :
150V
Max Power Dissipation :
125mW
Additional Feature :
High Precision
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
RT0805WRC071K8L
YAGEO RT0805WRC071K8L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 1.8kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.05%, -55°C~155°C