RT0805WRC071K21L
Mfr.Part #
RT0805WRC071K21L
Description
RES SMD 1.21KOHM 0.05% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Series :
RT
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
125mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
125mW
Resistance :
1.21kohm
Tolerance :
±0.05%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
0805 (2012 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
150V
Additional Feature :
High Precision
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RT0805WRC071K21L
YAGEO RT0805WRC071K21L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 1.21kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.05%, -55°C~155°C