RT0805WRC0718R7L
Mfr.Part #
RT0805WRC0718R7L
Description
RES SMD 18.7 OHM 0.05% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
600μm
Max Power Dissipation :
125mW
Factory Lead Time :
17 Weeks
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Feature :
Moisture Resistant
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Voltage - Rated :
150V
Power Rating :
125mW
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Resistance :
18.7Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Tolerance :
±0.05%
Datasheets
RT0805WRC0718R7L
YAGEO RT0805WRC0718R7L
RT Series, Thin Film, 18.7Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.05%, -55°C~155°C