RT0805WRB075K11L
Mfr.Part #
RT0805WRB075K11L
Description
RES SMD 5.11KOHM 0.05% 1/8W 0805
Factory Lead Time :
24 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height :
600μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RT
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Additional Feature :
High Precision
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated :
150V
Feature :
Moisture Resistant
Max Power Dissipation :
125mW
Power Rating :
125mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Resistance :
5.11kOhm
Tolerance :
±0.05%
Datasheets
RT0805WRB075K11L
YAGEO RT0805WRB075K11L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 5.11kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.05%, -55°C~155°C