RT0805DRE0788R7L
Mfr.Part #
RT0805DRE0788R7L
Description
RES SMD 88.7 OHM 0.5% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
17 Weeks
Published :
Height :
600μm
Additional Feature :
High Precision
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Thin Film
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±0.5%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
125mW
Case Code (Metric) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated DC :
150V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
88.7Ohm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Voltage - Rated :
150V
Datasheets
RT0805DRE0788R7L
YAGEO RT0805DRE0788R7L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 88.7Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~155°C