RT0805DRE0745R3L
Mfr.Part #
RT0805DRE0745R3L
Description
RES SMD 45.3 OHM 0.5% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±0.5%
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thin Film
Height :
600μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Power Dissipation :
125mW
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated :
150V
Power Rating :
125mW
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Lead Free :
Lead Free
Published :
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Resistance :
45.3Ohm
Voltage - Rated DC :
150V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Additional Feature :
High Precision
0805 (2012 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Series :
RT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
24 Weeks
Datasheets
RT0805DRE0745R3L
YAGEO RT0805DRE0745R3L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 45.3Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~155°C