RT0805DRE0720R5L
Mfr.Part #
RT0805DRE0720R5L
Description
RES SMD 20.5 OHM 0.5% 1/8W 0805
Max Power Dissipation :
125mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Composition :
Thin Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
20.5Ohm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
150V
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Additional Feature :
High Precision
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
RT
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Factory Lead Time :
17 Weeks
Voltage - Rated :
150V
Tolerance :
±0.5%
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
125mW