RT0805CRB0793K1L
Mfr.Part #
RT0805CRB0793K1L
Description
RES SMD 93.1KOHM 0.25% 1/8W 0805
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Resistance :
93.1kOhm
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Published :
Voltage - Rated :
150V
Tolerance :
±0.25%
Max Power Dissipation :
125mW
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Power Rating :
125mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RT0805CRB0793K1L
YAGEO RT0805CRB0793K1L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 93.1kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.25%, -55°C~155°C