RT0805CRB0778R7L
Mfr.Part #
RT0805CRB0778R7L
Description
RES SMD 78.7 OHM 0.25% 1/8W 0805
yes
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Voltage - Rated :
150V
Resistance :
78.7Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.25%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Power Rating :
125mW
Published :
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Max Power Dissipation :
125mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RT0805CRB0778R7L
YAGEO RT0805CRB0778R7L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 78.7Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.25%, -55°C~155°C