RT0805CRB07590KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0805CRB07590KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 590K OHM 0.25% 1/8W 0805
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Composition :
Thin Film
Height :
600μm
Power Rating :
125mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
125mW
Feature :
Moisture Resistant
Resistance :
590kOhm
Published :
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
17 Weeks
Tolerance :
±0.25%
Voltage - Rated :
150V
Series :
RT
Datasheets
RT0805CRB07590KL
YAGEO RT0805CRB07590KL
RT Series, Thin Film, 590kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.25%, -55°C~155°C