RT0805CRB0716R9L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0805CRB0716R9L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 16.9 OHM 0.25% 1/8W 0805
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
125mW
Tolerance :
±0.25%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Composition :
Thin Film
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
150V
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Feature :
Moisture Resistant
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
High Precision
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Series :
RT
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
17 Weeks
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Resistance :
16.9Ohm
Max Power Dissipation :
125mW