RT0805BRD071K8L
Mfr.Part #
RT0805BRD071K8L
Description
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated DC :
150V
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Series :
RT
Depth :
1.25mm
Contact Plating :
Tin
Case Code (Metric) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
125mW
Case Code (Imperial) :
Military Standard :
Not
Composition :
Thin Film
Height :
600μm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Weight :
5.499807mg
Surface Mount :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated :
150V
Termination :
SMD/SMT
Published :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
1.8kOhm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Moisture Resistant
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
125mW
Additional Feature :
High Precision
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
RT0805BRD071K8L
YAGEO RT0805BRD071K8L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 1.8kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C