RT0805BRB0754R9L
Mfr.Part #
RT0805BRB0754R9L
Description
RES SMD 54.9 OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
Feature :
Moisture Resistant
Power Rating :
125mW
Height :
600μm
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Resistance :
54.9Ohm
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Surface Mount :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
125mW
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Additional Feature :
High Precision
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
150V
Datasheets
RT0805BRB0754R9L
YAGEO RT0805BRB0754R9L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 54.9Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C