RT0603WRB076R98L
Mfr.Part #
RT0603WRB076R98L
Description
RES SMD 6.98OHM 0.05% 1/10W 0603
Power Rating :
100mW
Voltage - Rated :
75V
Tolerance :
±0.05%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Resistance :
6.98Ohm
Max Power Dissipation :
100mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
RT0603WRB076R98L
YAGEO RT0603WRB076R98L
RT Series, Thin Film, 6.98Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.05%, -55°C~155°C