RT0603FRE0790R9L
Mfr.Part #
RT0603FRE0790R9L
Description
RES SMD 90.9 OHM 1% 1/10W 0603
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
Height :
550μm
Case Code (Metric) :
Resistance :
90.9Ohm
Voltage - Rated DC :
50V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Termination :
SMD/SMT
Construction :
RECTANGULAR
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
24 Weeks
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Composition :
Thin Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
75V
Power Rating :
100mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
High Precision
Max Power Dissipation :
100mW
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±1%
Datasheets
RT0603FRE0790R9L
YAGEO RT0603FRE0790R9L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 90.9Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C