RT0603FRE076R81L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0603FRE076R81L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 6.81 OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Resistance :
6.81Ohm
Tolerance :
±1%
Surface Mount :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Case Code (Metric) :
Additional Feature :
High Precision
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Moisture Resistant
Height :
550μm
Series :
RT
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Feature :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
100mW
Power Rating :
100mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
75V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Thin Film
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Datasheets
RT0603FRE076R81L
YAGEO RT0603FRE076R81L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 6.81Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C