RT0603FRE0754R9L
Mfr.Part #
RT0603FRE0754R9L
Description
RES SMD 54.9 OHM 1% 1/10W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Radiation Hardening :
No
Additional Feature :
High Precision
Case Code (Metric) :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
54.9Ohm
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated :
75V
Power Rating :
100mW
0603 (1608 Metric)
Max Power Dissipation :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
RT0603FRE0754R9L
YAGEO RT0603FRE0754R9L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 54.9Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C