RT0603FRE0742R2L
Mfr.Part #
RT0603FRE0742R2L
Description
RES SMD 42.2 OHM 1% 1/10W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power Rating :
100mW
ECCN Code :
EAR99
Height :
550μm
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Voltage - Rated :
75V
RT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Resistance :
42.2Ohm
RECTANGULAR
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Case Code (Imperial) :
Datasheets
RT0603FRE0742R2L
YAGEO RT0603FRE0742R2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 42.2Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C