RT0603DRE0718KL
Mfr.Part #
RT0603DRE0718KL
Description
RES SMD 18K OHM 0.5% 1/10W 0603
TR, Paper, 7 Inch
Max Power Dissipation :
100mW
Resistance :
18kOhm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±0.5%
Voltage - Rated :
75V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Feature :
Moisture Resistant
Power Rating :
100mW
Datasheets
RT0603DRE0718KL
YAGEO RT0603DRE0718KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 18kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C