RT0603CRE0726R1L
Mfr.Part #
RT0603CRE0726R1L
Description
RES SMD 26.1OHM 0.25% 1/10W 0603
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Voltage - Rated :
75V
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Factory Lead Time :
17 Weeks
Power Rating :
100mW
Resistance :
26.1Ohm
Tolerance :
±0.25%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
RT0603CRE0726R1L
YAGEO RT0603CRE0726R1L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 26.1Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.25%, -55°C~155°C