RT0603CRE0717R8L
Mfr.Part #
RT0603CRE0717R8L
Description
RES SMD 17.8OHM 0.25% 1/10W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
75V
Factory Lead Time :
17 Weeks
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.25%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Power Rating :
100mW
Case Code (Metric) :
e3
Max Power Dissipation :
100mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
yes
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
17.8Ohm
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
RT0603CRE0717R8L
YAGEO RT0603CRE0717R8L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 17.8Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.25%, -55°C~155°C