RT0603CRD0738R3L
Mfr.Part #
RT0603CRD0738R3L
Description
RES SMD 38.3OHM 0.25% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
17 Weeks
Additional Feature :
High Precision
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power Rating :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tolerance :
±0.25%
Series :
RT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
Voltage - Rated :
75V
Resistance :
38.3Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C