RT0603BRC075K11L
Mfr.Part #
RT0603BRC075K11L
Description
RES SMD 5.11KOHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Moisture Resistant
Power Rating :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Max Power Dissipation :
100mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
75V
Resistance :
5.11kOhm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RT0603BRC075K11L
YAGEO RT0603BRC075K11L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 5.11kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C