RT0603BRC0728KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0603BRC0728KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±0.1%
Height :
550μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
28kOhm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Moisture Resistant
Voltage - Rated :
75V
Max Power Dissipation :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
100mW
Composition :
Thin Film
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Additional Feature :
High Precision
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Series :
RT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RT0603BRC0728KL
YAGEO RT0603BRC0728KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 28kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C