RT0402FRE078K45L
Mfr.Part #
RT0402FRE078K45L
Description
RES SMD 8.45K OHM 1% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
8.45kOhm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Factory Lead Time :
24 Weeks
Tolerance :
±1%
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
50V
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
350μm
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Power Rating :
63mW
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
High Precision
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
50V
Max Power Dissipation :
63mW
Datasheets
RT0402FRE078K45L
YAGEO RT0402FRE078K45L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 8.45kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C