RT0402FRE0718R7L
Mfr.Part #
RT0402FRE0718R7L
Description
RES SMD 18.7 OHM 1% 1/16W 0402
Tolerance :
±1%
Power Rating :
63mW
Published :
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Power Dissipation :
63mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
18.7Ohm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Factory Lead Time :
24 Weeks
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated :
50V
Additional Feature :
High Precision
Composition :
Thin Film
TR, Paper, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm