RT0402FRE0713R3L
Mfr.Part #
RT0402FRE0713R3L
Description
RES SMD 13.3 OHM 1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR
Additional Feature :
High Precision
Composition :
Thin Film
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mounting Feature :
Power Rating :
63mW
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
13.3Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
RT0402FRE0713R3L
YAGEO RT0402FRE0713R3L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 13.3Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C