RT0402FRE0711K3L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0402FRE0711K3L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 11.3K OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
63mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±1%
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
11.3kOhm
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Metric) :
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Height :
350μm
Pbfree Code :
yes
Series :
RT
Additional Feature :
High Precision
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
RT0402FRE0711K3L
YAGEO RT0402FRE0711K3L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 11.3kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C