RT0402FRD0753R6L
Mfr.Part #
RT0402FRD0753R6L
Description
RES SMD 53.6 OHM 1% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Factory Lead Time :
17 Weeks
Resistance :
53.6Ohm
Tolerance :
±1%
Power Rating :
63mW
Max Power Dissipation :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Thin Film
Feature :
Moisture Resistant
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Datasheets
RT0402FRD0753R6L
YAGEO RT0402FRD0753R6L
RT Series, Thin Film, 53.6Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C