RT0402FRD0712K1L
Mfr.Part #
RT0402FRD0712K1L
Description
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/16W 0402
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Feature :
Moisture Resistant
Published :
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Max Power Dissipation :
63mW
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
12.1kOhm
Datasheets
RT0402FRD0712K1L
YAGEO RT0402FRD0712K1L
RT Series, Thin Film, 12.1kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C