RT0402FRD0711K8L
Mfr.Part #
RT0402FRD0711K8L
Description
RES SMD 11.8K OHM 1% 1/16W 0402
17 Weeks
Feature :
Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
50V
Max Power Dissipation :
63mW
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Published :
Resistance :
11.8kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±1%
Datasheets
RT0402FRD0711K8L
YAGEO RT0402FRD0711K8L
RT Series, Thin Film, 11.8kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C