RT0402DRE0722R6L
Mfr.Part #
RT0402DRE0722R6L
Description
RES SMD 22.6 OHM 0.5% 1/16W 0402
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
63mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Metric) :
Surface Mount :
yes
Resistance :
22.6Ohm
Composition :
Thin Film
Additional Feature :
High Precision
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
50V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Series :
RT
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
24 Weeks
Max Power Dissipation :
63mW
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
RT0402DRE0722R6L
YAGEO RT0402DRE0722R6L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 22.6Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C